Saarbrücken, Germany, 2024

(ENG) This month of march we visited our Erasmus partners in Saarbrücken, Germany, carrying on our long-lasting relationship between both schools. Our mobility group had a mixed age range, between 14 and 17 years old. 

The activities were framed within the 2030 SDG, and we worked on a wide variety of topics, such as forestry keeping, historical heritage, or quality education. We visited the ancient Roman capital of Triers, virgin forests, and attended school with our host partners, just to mention a few of the activities carried out.

During these days, we also had the occasion to witness social mobilizations to claim improvements in the working conditions of railroad workers, among others. In addition to this, our students learned an important lesson when traveling abroad: if you have both your passport and your identity card with you, keep them separately. You don’t really want to lose both at the same time; it means trouble!

(CAT) Aquest mes de març hem tornat a Saarbrücken, Alemanya, per visitar els nostres socis de Gemeinschaftsschule amb els quals ja ens uneix una llarga i profitosa relació. El nostre grup d’estudiants estava format per alumnes de 14 a 17 anys.

Les activitats que hi hem dut a terme estaven enmarcades en les ODS 2030: el patrimoni històric, l’educació de qualitat o la conservació dels boscos. Vam visitar l’antiga capital romana de Triers, un bosc verge i vam anar a classes amb els nostres companys alemanys.

Durant els dies a Saarbrücken, també vam poder ser testimonis de manifestacions en què es reclamaven millores laborals entre els treballadors dels transports públics, entre d’altres. A més, en aquesta ocasió els nostres alumnes van aprendre una lliçó molt important per viatjar: si viatges amb el passaport i el DNI, és millor guardar-los per separat, perquè si els perds… problema a la vista!

Vídeo realitzat pels alumnes Erasmus participants en la mobilitat a Saarbrücken, març 2024

(ESP) Este mes de marzo hemos vuelto a visitar a nuestros socios de Gemeinschaftsschule en Saarbrücken, Alemania, con los cuales ya tenemos una larga y provechosa relación. Nuestro grupo de estudiantes estaba formado por alumnos de 14 a 17 años.

Las actividades llevadas a cabo estaban enmarcadas en los ODS 2030: el patrimonio histórico, la educación de calidad o la conservación de los bosques. Visitamos la antigua capital romana de Triers, un bosque virgen y fuimos a clase con los compañeros alemanes.

Durante nuestra estadía en Saarbrücken, también pudimos ser testigos de manifestaciones en las que se reclamaban mejoras laborales entre los trabajadores de los transportes públicos, entre otros. Además, en esta ocasión nuestros estudiantes aprendieron una lección muy importante para viajar: si viajas con el pasaporte y el DNI, es mejor guardarlos por separado, porque si los pierdes… ¡problema a la vista!

(This project has been funded with support from the European Commission.

This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.)

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir els comentaris brossa. Apreneu com es processen les dades dels comentaris.